ERP UYGULAMA DANIŞMANLIĞI


Workcube, işletmenin ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulan iş süreçlerine göre implementasyonun sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlar. Proje implementasyonu kapsamında parametre tanımları, veri hazırlama ve aktarma, şablon ve çıktı tasarımları, sisteme geçiş desteği ve sürece bağlı kullanıcı eğitimleri konularında tutarlı, hızlı ve sorunsuz çözümler sunan Workcube, projenin kullanıma alınmasıyla birlikte oluşan yeni talepler, süreç değişiklikleri, yeni modül kullanımları gibi diğer konularda da hizmet sunar.


 

1. İNSAN KAYNAKLARI (HR) UYGULAMA DANIŞMANLIĞI

İşletmenin Sahip olduğu Şirketler, Şubeler (Mağaza ve Depolar), Departmanlar, Norm Pozisyonlar gibi Organizasyon Yapıları ile Çalışanlara ait Tanım, Ücret Yapılandırması ve Parametrik ve Yasal Katsayıların Tanımlanması ile Puantaj ve Bordrolama İşlemlerinin işletme ihtiyaçları doğrultusunda kurgulanması ve eğitim verir

 

2. MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ (CRM) UYGULAMA DANIŞMANLIĞI

Workcube CRM Modülü ,Ezgi Yazılım uygulama ekibi Satış Sonrası Hizmet, Montaj ve Kurulum takibi, etkileşim, başvuru gibi call center, kampanya/etkinlik yönetimi, üye, fırsat, ziyaret ve satış planlama uygulamalarının işletmenize uyarlama sürecini yöneterek, müşteri yönetimi ve memnuniyetini arttırmaya yönelik değerlendirmeler yapabilmenize olanak sağlar.

 

3. FİNANCE VE MUHASEBE (FA) UYGULAMA DANIŞMANLIĞI

Workcube FA Uygulama Danışmanlığı Ekibi; E-Devlet İşlemleri, fatura, muhasebe, bütçe, cari hesap, kasa, banka, çek/senet, sabit kıymetler, kredi ve fon yönetimi, masraf yönetimi gibi finansal uygulamaların işletmenize uyarlama sürecini yönetir. Tüm finansal operasyonlarınızla birlikte risklerinizi, bütçelerinizi ve masraflarınızı da etkin biçimde yönetmenizi sağlar.

 

4. SATIŞ ve SATIN ALMA ZİNCİRİ (SD) UYGULAMA DANIŞMANLIĞI

Workcube SD Uygulama Danışmanlığı Ekibi; ürün/fiyat yönetimi, stok yönetimi (stok hareketleri, stok işlemleri, sevkiyat işlemleri, stok maliyetleri), satın alma yönetimi (İç talep, satın alma talepleri, teklifler, siparişler), satış yönetimi (teklif, sipariş, taksitli satışlar, promosyonlar,) başlıklarındaki tüm uygulamaları hayata geçirir, satış ekibinizin müşteri bilgilerine gerçek zamanlı olarak ve anında ulaşmalarına imkan verir.